Medvehagymás pogácsa
Hozzávalók:
50 dkg liszt, 10 dkg medvehagyma levél, 2 tojás sárgája
1 dl tejföl, 25 dkg vaj vagy margarin, 3 dkg élesztő
1 dl tej, só, 1 dkg cukor
Elkészítése:
Az élesztőt langyos tejben a cukorral felfuttatjuk, a lisztet a margarinnal elmorzsoljuk, hozzáadjuk az élesztőt és a többi hozzávalót.
Jól kidolgozzuk félkemény rétestésztának, amit fél óráig pihentetünk.
A medvehagyma leveleket megmossuk, jól lecsepegtetjük és vékony csíkokra vágjuk. A tésztát kinyújtjuk, rászórjuk a vágott medvehagyma levél felét, és az egészet felcsavarjuk, mint egy tekercset, nyújtófával kissé ellapítjuk, felébe egymásra hajtva 20 percig langyos helyen pihentetjük.
Akkor ismét kinyújtjuk és megszórjuk a maradék medvehagyma levéllel és az előbbi módon felcsavarjuk, ujjnyi vastagra nyújtjuk, tetejét megrácsozzuk és közepes méretű pogácsákat szaggatunk belőle.
Tojással megkenjük, a tepsiben még 10 percig pihentetjük, majd sütjük. Kb.15-25 perc alatt megsül, 200-220 fokon.
Medvehagyma krémleves
100-120 g medvehagyma, 1 l zöldség alaplé, 30 g olaj
1,5 ek liszt, só, bors, szerecsendió, 50-100 g tejszín
cayenne bors, 20 g hideg vaj
A medvehagymát megmossuk, lecsöpögtetjük, nagyobb darabokra felvágjuk, majd egy kis levessel finomra pürésítjük. Az olajat felhevítjük, a lisztet az olajban aranysárgára pirítjuk. Felöntjük a medvehagyma pürével és a maradék levessel. Kb. 10 percig főzzük. Sóval, borssal és szerecsendióval ízesítjük. Hozzáadjuk a tejszínt és felfőzzük. Cayenne borssal fűszerezzük. Hozzákeverjük a hideg vajat és rögtön levesszük a tűzről.
Medvehagyma főzelék
Úgy főzzük, mint a spenótot, világos rántással berántjuk, húslével öntjük fel, sóval és borssal ízesítjük. Tejföllel kínáljuk.
Medvehagymás vaj
25 dkg vaj, só, fokhagyma, 2 dkg medvehagyma
A szobahőmérsékletű vajat osszuk két részre. Az egyikbe keverjük el a zúzott fokhagymát és sóval ízesítsük. A vaj másik feléhez az apróra vágott medvehagymát adjuk, szintén sózzuk. Jól keverjük el mindkettőt. Sütőpapíron terítsük el a fokhagymás vajat 1 cm vastagságban, majd a medvehagymás vajat kenjük erre a rétegre. Csavarjuk fel a papír segítségével és tegyük hűtőbe, míg szeletelhető nem lesz. Kiváló frissen sült kenyérhez, vagy grill húsokhoz.
Medvehagymás túrógombóc
25 dkg tehéntúró,2 db tojás, 4 ek kukoricadara, 1 ek liszt, só
1 csokor medvehagyma (kb 10 dkg)
Hempergetéshez:
1,5-2 dl zsemlemorzsa, 6-8 dkg vaj/ margarin
Tálaláshoz:
tejföl, 10 dkg szalonna
A gombóchoz a túrót villával összetörjük, hozzáadjuk a tojások sárgáját, a sót, a kukoricadarát, a lisztet, és jól összekeverjük.
A tojások fehérjét felverjük, és a masszához adjuk. Ezt követően 1-3 órát pihentetjük.
A megmosott, megtisztított medvehagymát 2 cm-es darabokra felszeleteljük. A szalonnát 0,5-1 cm nagyságú kockákra szeleteljük, és 3-4 dkg vajon kisütjük, majd a pirított szalonnakockákat egy szűrőkanál segítségével kivesszük a zsiradékból.
A szalonnazsíron kicsit megfonnyasztjuk a medvehagymát, és a túrós masszához keverjük.
Amikor kellő ideig pihent a massza, gombócokat formálunk belőle, és felforrt sós vízben kifőzzük. A gombócok főzése közben a lángot vegyük visszább, lassúbb tűzön főzzük kb. 12-15 percig.
A pirított prézlihez a serpenyőben maradt zsiradékhoz adjuk hozzá a maradék vajat, melegítsük fel, adjuk hozzá a zsemlemorzsát, és pirítsuk meg, majd a kifőtt gombócokat hempergessük bele.
A meleg gombócokat tejföllel és a pirított szalonnakockákkal kínáljuk
Medvehagymás szendvicskrém
Túrót elkeverjük kevés mustárral, borssal, sóval és az apróra vágott medvehagymával. Retek illik hozzá.
Medvehagyma olaj
6 dkg medvehagymát, 3 dkg petrezselyemzöldet vágjunk apróra, és keverjük el 1 dl repce (vagy olíva) olajjal.
Amint az olaj átvette a zöldfűszer ízét, felhasználhatjuk tésztaételekhez, kecskesajthoz, salátákhoz, pizzára. Az olaj hűtőszekrényben, légmentesen lezárva 2 hétig is eláll.
A darált húst összegyúrjuk az áztatott zsemlével, tojással, sóval, borssal és az apróra vágott medvehagymával. Vizes kézzel gombócokat formálunk belőle, és forró olajban kisütjük.
Medvehagyma-saláta
Fél kg friss medvehagymát durvára vágjuk. 5 dl joghurtot citromlével, sóval, kevés olajjal elkeverjük és a medvehagymára öntjük. Fogyasztás előtt behűtjük.
Bármilyen kevert salátába tehetünk egy kis medvehagymát.
Medvehagymás rántotta
6 tojás, 1 dl tej, 5 dkg vaj, 8 dkg feta sajt, 1 kisebb kaliforniai paprika, kisebb csokor medvehagyma, só
A tojásokat felverjük a tejjel, majd beleszórjuk a felaprított medvehagymát. Sózzuk és belemorzsoljuk a feta sajtot. A kaliforniai paprikát apró kockákra vágjuk. Egy serpenyőben felmelegítjük a vajat és hozzáadjuk a paprikakockákat, pár percig sütjük. A megsült paprikára ráöntjük a tojásos keveréket és megsütjük.
Medvehagymás pesto
1 nagy csokor medvehagyma (kb. 15-20 dkg), 1-1,5 dl olívaolaj, 1 csapott tk só,
8-10 dkg dió
A medvehagymát megmossuk, szárítjuk. A pesto hozzávalóit egy nagyobb késes aprító tartályába tesszük és összeturmixoljuk. (Ha túl száraznak találjuk, adhatunk még hozzá olívaolajat.)
Medvehagymás tócsni
2 közepes krumpli, 1 evőkanál olaj, 2 bő evőkanál tejföl, 2 csapott evőkanál liszt, só, 4-5 medvehagyma levél összevágva
A krumplikat meghámozzuk és kislyukú reszelőn megreszeljük. A reszelt krumpliba belekeverjük a többi hozzávalót. A krumplis keverékből két evőkanálnyi halmokat rakunk egy olajjal kikent, előmelegített serpenyőbe, amiket a kanál hátuljával korong formára nyomkodunk. Nagyon lassan megsütjük a krumpli korongok egyik oldalát, aztán átfordítjuk őket, és megpirítjuk a másik oldalukat is.
A tócsnit tálalhatjuk medvehagymás tejföllel. Nagyon jól illik hozzá. (A tejfölt keverjük simára némi apróra vágott medvehagymával, picit sózzuk, esetleg tehetünk bele egy kis csipet őrölt borsot.